Wizyta w Norwegii

Opublikowano: wtorek, 10, wrzesień 2013

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II na międzynarodowym spotkaniu szkół partnerskich Projektu Comenius "Euroface" w Lillesand (Norwegia) 13.05. - 20.05.2013

       W ramach realizacji projektu Euroface programu "Comenius - Uczenie się przez całe życie", po wizycie w Hiszpanii, przyszedł czas na wyjazd do Norwegii.
        Nasza niesamowita przygoda zaczęła się 13 maja, najpierw samolotem, następnie busem przez krainę pełną pięknych krajobrazów i skalistych fiordów. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez uczniów, rodziców i nauczycieli partnerskiej szkoły w Lillesand - mieście znanym jako biała perła, gdyż wszystkie domy w tym uroczym miejscu są w kolorze białym. Pomimo zimnej aury, każdy był szczęśliwy i podekscytowany.

        Naszą szkołę reprezentowali: Angelika Seńko, Katarzyna Romanowska, Aleksandra Góra, Kinga Kusz i Bartłomiej Nawój z gimnazjum oraz Aleksandra Przytuła, Dominika Nowakowska i Bartłomiej Pezacki z liceum. Opiekunkami uczniów były: pani Renata Bojarczuk - dyrektor szkoły, pani Karolina Piotrowska - koordynator programu w naszej szkole i pani Alicja Pomaniec - nauczyciel.

        Należy pamiętać, że realizacja projektu Euroface to nie tylko podróżowanie, nawiązywanie nowych znajomości i szlifowanie języka. Celem projektu jest także poznanie nowych kultur i obyczajów oraz historii krajów partnerskich. Na każdym spotkaniu, każda ze szkół prezentuje jedną wybraną przez siebie postać z danej dziedziny. W Norwegii uczniowie przedstawiali postaci z dziedziny nauk społecznych. Uczniowie ZSO wybrali postać Jana Tomasza Zamoyskiego. Przez kilka tygodni poznawali przeszłość tej niezwykłej postaci. W tym celu pojechali do Muzeum w Zamościu, zagłębiali się w literaturę, szukali informacji w internecie. Efektem tych działań było nagranie filmu o Zamoyskim, przygotowanie wywiadu oraz prezentacji. Filmik można obejrzeć w serwisie youtube (http://www.youtube.com/watch?v=-kYWRNM-TDE).

       Całokształt prezentacji został bardzo wysoko oceniony przez wszystkich nauczycieli ze szkół partnerskich.

Oto jak przedstawiają przygodę w Norwegii uczniowie:

Angelika Seńko: Podczas całego pobytu poznałam wielu miłych i serdecznych ludzi. Spodziewałam się, że będą mili, ale nie, że aż tak bardzo. Największe wrażenie zrobiła na mnie szkoła w Norwegii, która była doskonale wyposażona, ale nie tylko. Uczyli tam bardzo mili nauczyciele, którzy w ciekawy dla wszystkich sposób prowadzili lekcje. Norwegia jest wspaniałym krajem pełnym miłych ludzi, którzy są bardzo bogaci (wszyscy mają iphony...)Smile
     W Norwegii ciekawe są także widoki i ukształtowanie terenu, liczne fiordy. Zaskoczyło mnie budownictwo, jakie tam zaobserwowałam. Ludzie potrafili budować domy na 20 metrowych skarpach lub tak blisko morza, że mogli z balkonu łowić ryby. Jest to bardzo ciekawy kraj pod względem kultury, edukacji. Mieszka tam wieli cudzoziemców. Uważam, że każdy powinien odwiedzić Norwegię ponieważ jest tam wspaniale!

Kinga Kusz: Mieliśmy szczęście, ponieważ 17 maja w Norwegii było święto państwowe. Musieliśmy wcześnie wstać. Zbudziły nas głośnie wybuchy armat. Wszyscy ludzie z Comeniusa spotkali się razem w jednym miejscu. Niektóre norweskie dziewczyny miały specjalne suknie (stroje ludowe), które przykuwały wzrok. Suknie te przechodziły z pokolenia na pokolenie. Wszyscy mieszkańcy Lillesand mieli w dłoniach norweskie chorągiewki. Nasi norwescy rodzice zadbali o to, abyśmy i my mieli je w dłoniach.
       Parada była bardzo głośna i wesoła. Szli w niej uczniowie i nauczyciele oraz orkiestra. Po pierwszej paradzie, moja norweska koleżanka, u której mieszkałam, zabrała mnie na obiad wraz z jej rodzicami, do ich znajomych. Było tam bardzo dużo ludzi. Po tej wizycie stwierdziłam, że Norwegowie cenią sobie Polaków. Mówili, że byli w Polsce i zachwycali się polskimi górami i Krakowem. Znali kilka polskich słów. Kiedy rozmawiali ze mną czułam, że naprawdę cenią sobie Polaków.
         Około godziny 16:00 spotkaliśmy się po rodzinnym obiedzie, na drugiej, jeszcze bardziej wesołej i bogatej paradzie, niż rano. Starsi ludzie wychodzili z domów i machali norweskimi chorągiewkami. W paradzie brały udział dzieci przebrane za klaunów, specjalne jednostki rzucały jajkami i oblewały wodą, smarowali pianką do golenia, osoby, które ukończyły 18 lat i miały specjalne stroje. Wszystko było bardzo wesołe.
          O godzinie 21:00 wyjechałam z Lillesand do Kritiansand wraz z moją norweską rodziną. Tam spotkałam się z resztą ludzi z Comeniusa. Trzecia parada polegała na biegu przez ulicę, aż na most, na którym później oglądaliśmy piękne fajerwerki. Sam bieg przyniósł niektórym osobom wiele emocji. Wracając do Lillesand, myślałam tylko o śnie.
        Po tej pięknej przygodzie, zobaczyłam jak bardzo Norwegia jest przywiązana do swojej historii. Świętuje bardzo uroczyście i wesoło. Myślę, że podczas tego święta, na ulice przyszło całe Lillesand. Widziałam tam ludzi o innym wyznaniu, innym kolorze skóry. Na każdej, z tych trzech parad, było bardzo dużo ludzi. Jednakże najbardziej podobały mi się te chorągiewki, że każdy mieszkaniec i nie tylko miał ją w dłoni i szczęśliwie nią wymachiwał. Od razu pomyślałam o Polsce i zapytałam samą siebie: Dlaczego w Polsce niektórzy nawet nie wieszają flag na swoich balkonach podczas podobnych uroczystości?

Kasia Romanowska: Naszym zadaniem było zaprezentowanie postaci Jana Tomasza Zamoyskiego. Film, który prezentowaliśmy uczestnikom projektu Comenius według nas, uczniów z Polski, wypadł bardzo dobrze. Można powiedzieć, że wszyscy profesjonalnie poradzili sobie ze swoimi kwestiami. Oczywiście przed samą prezentacją wszystkich nas zżerał stres. Jak się później okazało, nie mieliśmy się czego bać. Po przedstawieniu naszej prezentacji zebraliśmy gromkie brawa. Kiedy usiedliśmy na miejsca, uczniowie z innych krajów gratulowali nam udanego występu. Taki wyjazd pozwolił nam w małej mierze poznać kulturę i obyczaje innych krajów gdyż każdy kraj przedstawił ważną dla nich postać.

Dominika Nowakowska: Norwegia, to bardzo piękny kraj, który słynie z przepięknych fiordów, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Ważną role w życiu kraju stanowi sport, najpopularniejszymi dyscyplinami sportu są sporty zimowe.
       A teraz po tak krótkim wstępie przejdźmy do konkretów, czyli moje wrażenia z pobytu w Norwegii. Na początku trzeba przyznać, że wyjechałam tam dzięki projektowi Comenius - Euroface. Po wielu przemyśleniach i zmianach decyzji "co 5 minut" w końcu się zdecydowałam. Tak właściwie to w podjęciu decyzji bardzo pomogła mi moja nauczycielka od języka angielskiego i nie żałuję (dziękuję pani Karolino). Po długiej i męczącej podróży busem i samolotem nadszedł czas poznania rodzin. Oczywiście strach był wielki, a w mojej głowie przemyślenia typu - jak ja sobie poradzę z angielskim, musze wypaść jak najlepiej...
     Strach był zupełnie niepotrzebny. Rodzina okazała się bardzo miła i sympatyczna. Nowe miejsce, nowi ludzie, nowe znajomości, inna kultura. Tak dużo rzeczy się wydarzyło, że nie zdołam ich wszystkich tu opisać. Nawiąże do tych, które zapamiętam najbardziej.
        Przede wszystkim zapamiętam ludzi. Wszyscy życzliwi, uśmiechnięci tak bardzo zadowoleni z życia. Szkoła i wyposażenie, o którym możemy sobie tylko pomarzyć. Uczestnicy Comeniusa - następna grupa ludzi, o których będzie trudno zapomnieć. Spotkania, rozmowy, wspólne imprezowanie, a nawet głupie "uśmieszki" sprawiły, że czułam się tam dobrze. Żałuję tylko, że nie spróbowałam zupy rybnej! Naprawdę dobrze się bawiłam, a czas płynął bardzo szybko. W ciągu tygodnia poznałam tylu ludzi, że nie zdołam zapamiętać ich wszystkich imion, ale na zawsze pozostaną w moim sercu. Czas spędzony w Norwegii zaliczam do jak najbardziej udanych, a ludzi z Comeniusa do grona moich znajomych.

Dlatego też, zachęcam wszystkich do udziału w takich projektach bo naprawdę WARTO!

Aleksandra Góra: Kiedy zapoznaliśmy się z uczniami ze wszystkich państw, którzy przylecieli do Lillesand, mieliśmy krótką wycieczkę po tym uroczym miasteczku. Główną atrakcją było spotkanie się z burmistrzem Lillesand. Kiedy dotarliśmy pod siedzibę burmistrza, on sam wyszedł i nas powitał. W środku czekał na nas mały poczęstunek (kanapki, ciastka i picie). Kiedy skończyliśmy jeść, burmistrz skierował w naszą stroną kilka słów o Lillesand. Po swojej przemowie zebrał duże brawa i dostał mały upominek od tureckich nauczycieli w postaci "latającego" dywanu.

Bartłomiej Pezacki: Moje pierwsze wrażenia z Norwegii to dużo wody i fiordów. Nad morzem leżało nasze miasto docelowe - Lillesand. Wspomnienia stamtąd są bardzo miłe. Rodzina u której gościłem była dla mnie serdeczna. Szkoła, która bierze udział w projekcie Comenius jest nowa (ma 3 lata) i bardzo dobrze wyposażona. Niemal w każdej klasie widziałem kilka komputerów i jedną tablicę multimedialną. Kiedy tam przyjechaliśmy trafiliśmy na deszczową i chłodną pogodę, co nam jednak nie zepsuło dobrej zabawy. Znakomite jest to, że trafiliśmy na narodowe święto Norwegów. Na zakończenie chciałbym dodać że zadziwiające jest to, jak bardzo Norwegia się rozwinęła, mimo braku wsparcia ze strony Unii Europejskiej. Podsumowując: chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić i głębiej poznać ten kraj, ponieważ jest on bardzo interesujący.

Bartłomiej Nawój: Wizyta, a właściwie wycieczka do Lillesand to wydarzenie, które zapamiętam na zawsze. Poznałem tam wielu wspaniałych ludzi, poznałem obce kultury i sprawdziłem poziom swojego angielskiego. Rodzina, u której mieszkałem, była bardzo miła i gościnna. Młodzież z innych krajów wcale nie różni się od nas, także lubią się bawić i imprezować. Dowiedziałem się, jak ważna jest nauka języków obcych. Nigdy tego nie zapomnę.

Pobyt w Norwegii był dla nas wspaniałym przeżyciem, poznaliśmy wspaniałych ludzi, nawiązaliśmy przyjaźnie, wypróbowaliśmy norweskie potrawy i co najważniejsze mogliśmy wykorzystać swoje umiejętności językowe w praktyce. Jako nowy koordynator chciałabym podziękować uczniom, za to, że tak wspaniale zaprezentowali naszą szkołę i nasz kraj. Włożyliście dużo pracy w przygotowanie prezentacji, świetnie odnaleźliście się w nowym środowisku, a Wasz temperament nie odbiegał od hiszpańskiego i dlatego z pewnością zostaniecie w Norwegii zapamiętani na długo i to z tej najlepszej strony. Przed nami wyjazd do Francji w listopadzie. Jednakże największym przedsięwzięciem będzie przyjęcie zagranicznych gości w naszej miejscowości w maju 2014 roku. Mam nadzieję, że wszyscy przyczynimy się do tego, by każdy miło wspominał Polskę i Krasnobród i aby wrócili do nas w przyszłości.

Karolina Piotrowska


Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii
Comenius - Wizy...
Comenius - Wizyta w Norwegii Comenius - Wizyta w Norwegii