Wizyta we Francji

Opublikowano: czwartek, 02, styczeń 2014

„COMENIUS-EUROFACE”

 

W ramach realizacji projektu Comenius - Euroface uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu szkół partnerskich w Ensisheim (Francja) w dniach 25-30 listopada 2013r. Był to trzeci z kolei wyjazd młodzieży za granicę. Wcześniej reprezentanci ZSO gościli w Hiszpanii i Norwegii.

Niesamowita przygoda rozpoczęła się 25 listopada. Samolotem z Warszawy do Frankfurtu a następnie kolejnym samolotem do Bazylei. Pomimo bardzo męczącej podróży oraz mroźnej pogody, uczniowie byli bardzo szczęśliwi i podekscytowani możliwością pobytu w pięknym francuskim mieście Ensisheim. ZSO Krasnobród reprezentowały: Aleksandra Buryło, Klaudia Mękal, Natalia Kawka i Kamila Dąbrowska. Opiekunami grupy była pani Renata Bojarczuk – dyrektor szkoły, oraz pani Beata Pliżga - koordynator projektu.

Jednym z celów projektu Euroface jest prezentacja osobowości z różnych dziedzin życia oraz przedstawienie w jaki sposób wybrana postać wpływa na współczesne społeczeństwo. We Francji uczniowie prezentowali postaci z dziedziny sportu. Uczniowie z Krasnobrodu wybrali Natalię Partykę – niepełnosprawną tenisistkę stołową. Przez wiele tygodni uczennice poznawały biografię, osiągnięcia i osobowość tej niezwykłej postaci. W tym celu uczniowie zagłębiali się w literaturę, poszukiwali informacji w internecie, segregowali pozyskane materiały. Efektem tych działań było wykonanie prezentacji multimedialnej oraz nagranie filmu ukazującego życie niepełnosprawnej osoby we współczesnym społeczeństwie. Film był kręcony w różnych miejscach w Krasnobrodzie, co wymagało od uczniów dużego nakładu czasu, pracy i energii. Uczniowie Kacper Osuch i Wojciech Czekirda zajęli się montażem i udźwiękowieniem filmu a opiekę informatyczno-techniczną zapewniali nauczyciele: Alicja Pomaniec i Andrzej Czapla. Całokształt prezentacji został bardzo wysoko oceniony przez pozostałe szkoły partnerskie. Nauczyciele z innych krajów podkreślali, że uczennice z Polski bardzo płynnie posługiwały się językiem angielskim.

Celem projektu jest również poznawanie nowych kultur, obyczajów oraz historii krajów partnerskich. Uczennice z Krasnobrodu poznawały te aspekty projektu poprzez ciągły kontakt, rozmowy i wymianę doświadczeń z uczniami z krajów partnerskich, tj. Francji, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Estonii. Przez cały okres pobytu w Ensisheim uczennice nawiązywały nowe znajomości oraz szlifowały język angielski.

Oto jak przedstawiają swoją przygodę we Francji:

Klaudia:

Wyjazd do innego kraju z projektu Comenius to nie tylko świetna zabawa ale również szansa na poznanie wielu wspaniałych ludzi. Szansa na poznanie ich tradycji i zwyczajów. Ten wyjazd to świetne przeżycie, które na pewno zostanie w mojej pamięci na bardzo długi czas. Choć byliśmy tam niecały tydzień, ten okres czasu wystarczył by przywiązać się do uczniów z innych krajów. Był to tydzień pełen nowych wrażeń i doświadczeń. Tydzień śmiechu, radości jak i łez wzruszenia. Tydzień pełen emocji. Tydzień otwierający oczy na świat, na nowe horyzonty. Mogę z czystym sumieniem polecić udział w tego typu projektach. Naprawdę warto! Dzięki projektowi Comenius swój początek mają również nowe przyjaźnie i kto wie – może przetrwają całe życie?

 

Ola:

Dzięki projektowi „Comenius-Euroface” mogłam odwiedzić jeden z ciekawszych krajów Europy – Francję. Przyznaję, przez pierwsze dni tęskniłam za domem. Na początku trudno mi było przyzwyczaić się do nowego miejsca, sytuacji, nowych osób. Jednak z każdym dniem poznawałam coraz więcej rówieśników i dzięki temu wraz z moimi koleżankami zawarłyśmy nowe znajomości z osobami z innych krajów, m.in. z Turcji, Hiszpanii, Norwegii i Niemiec. Ostatniego dnia atmosfera bardzo się rozluźniła i wszyscy rzuciliśmy się sobie w ramiona. Wraz z Francuzami przygotowałyśmy polsko-francuski dialog. Pobyt we Francji był jednym z najciekawszych przeżyć w moim życiu.

 

Natalia:

Moją przygodę związaną z Comeniusem wspominam bardzo dobrze dzięki wspaniałym ludziom, których tam poznałam. Miałam okazję sprawdzić moją znajomość języka. Poradziłam sobie lepiej niż myślałam i jestem z siebie dumna. Ludzie, których tam poznałam na długo pozostaną w mojej pamięci ponieważ byli oni fantastyczni. Teraz tęsknię za nimi mimo, że mam z nimi kontakt dzięki facebook'owi. Jeżeli byłaby taka możliwość chciałabym powtórzyć tę przygodę.

 

Kamila:

Rodzina u której mieszkałam była bardzo miła. Już drugiego dnia zabrali mnie na świąteczne zakupy, gdzie były pięknie oświetlone sklepy. W szkole francuskiej dużo się działo. Wspólnie ze wszystkimi uczniami z projektu jeździliśmy do ciekawych miejsc, między innymi byliśmy w muzeum starych samochodów. Najbardziej podobało mi się na minigolfie z Celią. Wszystko było tam podświetlane, słychać było odgłosy zwierząt. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Poznałam dużo fajnych ludzi, kulturę Francji ale też innych krajów, które biorą udział w projekcie. Przekonałam się że Francuzom ciężko przychodzi okazywanie uczuć, choć są wyjątki. W dzień pożegnalny odbył się koncert francuskich uczniów. Bardzo miło wspominam ten czas.

 

Pobyt we Francji był dla wszystkich wspaniałym przeżyciem. Uczestnicy mieli okazję poznać wspaniałych ludzi, nawiązać przyjaźnie, spróbować francuskich dań, rozwijać umiejętności językowe. Mieli okazję podziwiać francuską szkołę, która wyróżniała się ciepłą i pogodną kolorystyką wnętrz oraz nowoczesnym wyposażeniem sal. Grupa polskich uczennic została bardzo serdecznie przyjęta przez wszystkich uczestników projektu jak i rodziny goszczące.

Reprezentantki ZSO Krasnobród włożyły bardzo dużo pracy w przygotowanie prezentacji a na miejscu godnie reprezentowały swoją szkołę, miasto i kraj. Świetnie odnalazły się w nowym otoczeniu a zawarte przyjaźnie zapewne pozostaną na dłużej.

Przed uczniami i nauczycielami najważniejsze i najtrudniejsze przedsięwzięcie projektu Comenius-Euroface – przyjęcie zagranicznych gości ze szkół partnerskich w naszej miejscowości, w maju 2014. Miejmy nadzieję, że wszyscy dołożą wszelkich starań by Krasnobród i okolice zostały na długo w sercach naszych gości.

Beata Pliżga

 

Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji
Comenius wizyta...
Comenius wizyta we Francji