Wiersze dla dzieci

W mediach wszędzie trąbią o czytaniu już najmłodszym dzieciom. Wpływa to niezwykle na rozwijanie dziecięcej wyobraźni oraz na bliski kontakt z rodzicami. Dzieciom najczęściej czyta się różne historie czy opowiadania. Co jednak z wierszami? Czy dzieci są zbyt małe, żeby zrozumieć intencje wiersza? Nic bardziej mylnego. Nie będziemy przecież czytać dzieciom wierszy, które zrozumieją dopiero nastolatki czy osoby dorosłe. Nie będziemy uczyć ich odróżniać rymu zwykłego od białego, ani kazać liczyć wersów w strofie. Z tego też względów wielu autorów postanowiło przerzucić się na wiersze specjalnie dla dzieci, które są niekiedy banalne, proste, jak również i śmieszne. Są jednak wiersze dla dzieci, które skrywają w sobie ukrytą dozę rasizmu czy też jakiejś tragedii. Takie wiersze najlepiej w porę wychwycić i przedstawić je dziecku wtedy, kiedy będzie na tyle rozumne, żeby uchwycić ukryty sens.

Dodaj komentarz